Proč je církev důležitá?

27. srpna 2016 v 22:44 | Followerka |  Ze života
Dnes jsem se bavila s jedním svým kolegou o víře, o tom čemu věřím a jak se k různým věcem stavím. Dostali jsme se také k otázce církve, protože ta je často trnem v patě mnoho nevěřících lidí. Měl za to, že církev je špatná, že pouze lidem cpe do hlavy to, co si mají myslet a zabíjí v lidech odlišnosti. To mě zasáhlo, protože s tím nesouhlasím.

Spousta lidí říká, že církev nepřináší nic dobrého. Že je prohnilá, vymývá mozky a manipuluje ve svůj prospěch. Na jednu stranu se není čemu divit - je spousta věcí, které negativním způsobem ovlivňují náš pohled na církev, od rudé minulosti církve samotné, po skandály z nedávna až k médiím a jiným zdrojům, které velmi ochotně náš pohled zkreslují. Těmhle věcem bych se ale chtěla věnovat až příště. Dneska bych se chtěla zaměřit především na to, co je na církvi dobrého a čím je pro člověka přínosem.
Můj pohled se samozřejmě nebude týkat všech církví, budu psát především o tom, jak to vnímám já osobně.

Z celého srdce věřím, že Bůh proměňuje srdce každého věřícího jinak, každého stvořil podle sebe a moc dobře věděl, co dělá. Tyhle odlišnosti nás nerozdělují, ale mohou nás sbližovat hlavně proto, že se od sebe navzájem můžeme učit. V církvi to tak také od začátku mělo být - každý byl jiný, měl jiné dary a tím měl pomáhat ostatním.

"Vy jste tedy tělo Kristovo a jednotlivě jeho části. Bůh v církvi ustanovil jedny za apoštoly,
druhé za proroky, třetí za učitele, potom zázraky, dary uzdravování, pomocné služby,
vedení a různé druhy jazyků. Jsou snad všichni apoštolové? Jsou snad všichni proroci?
Jsou snad všichni učitelé? Konají všichni zázraky? Mají všichni dary uzdravování?
Mluví snad všichni jazyky? Vykládají snad všichni?"
1 Korintským 12:27-30

Časem se ale církev rozdělila podle názorů a preferencí na různé sbory spadající pod církve jako celky. Proto se tolik liší třeba katolíci a protestanté - každý to vnímá jinak a každému něco jiného vyhovuje. Nakonec jsme ale všichni Boží děti a ty malé rozdíly v církvích a sborech jsou zanedbatelné v porovnání se sílou spasení.

Každý hledá Boha někde jinde a nějak jinak.
Nic není špatně, pokud to člověka vede k Bohu.

Církev (sbor - skupina lidí stejného vyznání chodící na bohoslužby vedené jedním nebo více pastory) je důležitou součástí života každého křesťana. Je to především komunita, která člověka povzbuzuje a vyslyší, ale také napravuje. Také je to místo, kam můžeme přijít za Bohem, kde se na Něj můžeme plně soustředit bez okolních vjemů a rozptýlení. Věřím, že církev je naše duchovní útočiště, kam se můžeme uchýlit s čímkoli - když potřebujeme, aby se za nás někdo modlil, když se potřebujeme svěřit nebo prostě jenom trávit čas s lidmi, na kterých nám záleží.

"..., ale církev se za něj vroucně modlila."
Skutky 12:5

Další důležitou věcí je, že si navzájem pomáháme v duchovním růstu, studujeme společně Bibli a povzbuzujeme se v tom. Zároveň budujeme pevná a silná přátelství.
Důležité ale je, že církev tady rozhodně není od toho, aby nám vštěpovala nějaké své názory, měla by spíš podporovat lidské bádání a nenásilně vést k vedení Bohem. Církev nám pomáhá objevovat, co bychom sami neobjevili a hledat, co bychom třeba sami ani nehledali.

"... v Božím domě, což je církev živého Boha, pilíř a základna pravdy."
1 Timoteus 3:15

Často se říká, že hlavou církve je pastor. Pravdou ale je, že hlavou církve je Ježíš. Nicméně pastor je obdarovaný člověk, který spravuje svou církev s láskou a Božím vedením - měl by vykládat Boží slovo způsobem, který se líbí Bohu a byl srozumitelný lidem - pravdivě a aplikovatelně.

"Kdo chce spravovat církev, má zájem o krásnou práci.
Správce však musí být bezúhonný: věrný manžel, střídmý,
rozvážný, pořádný, pohostinný a schopný učit."
1 Timoteus 3:1-2

Jak už jsem řekla, Kristus je hlavou církve. A my lidé jsme jejími údy, každý s jinými obdarováními, ale stejně jako je tělo vedeno procesy v hlavě, je církev vedena Kristem.

"Bůh poddal všechno pod jeho nohy a jako hlavu všeho jej dal církvi,
která je jeho tělem, totiž plnosti Toho, který naplňuje všechno ve všech."
Efeským 1:22-23

Často slýchám, že to musí být matoucí - tolik církví a sborů, tolik možností, která je ta správná? Správná je ta, která je vedena Bohem, ne člověkem.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | Web | 28. srpna 2016 v 11:26 | Reagovat

Musím plně souhlasit, moc pěkná slova o církvi....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama