Křesťané a slaboši ?

18. února 2016 v 21:24 | Followerka |  Ze života
- Věnováno blogerce Antee a nejen jí -

Přemýšlela jsem nad tím, jaký další článek mám napsat. A přemýšlení nebylo mou jedinou snahou - taky jsem se za to modlila. A tak mi přišlo na mysl, že tady vlastně zůstalo viset takové to nepříjemné dusno nad názorem, že já i ostatní křesťané, kteří se plně spoléhají na Boží přísliby, jsme slaboši. Snažila jsem se vymyslet, jak tohle pojmu, protože takový názor rozhodně musím vyvést z omylu.

Když člověk napíše, že z celého srdce věří, že se za každých okolností může spolehnout na Boha a na Jeho pomoc, může to vyznít jako jakési chabé přiznání křehkého člověka bez vlastní osobnosti, bez síly a s potřebou opírat se o představu, že mu nad hlavou na obláčku pluje stařík, co vesele pokyvuje na všechno, co se kolem děje, jako o berličku. (Mimochodem, ten článek si můžete přečíst TADY.) No, takhle to tedy úplně není. Dnes bych vám chtěla přiblížit proč.

My křesťané, stejně jako všichni ostatní smrtelníci, nejsme chráněni od všech hrůz, které nás v životě můžou potkat. Nemáme žádnou imunitu, která by zabránila nemocem, nehodám, přírodním katastrofám, smrti milovaných… Nepřiletí pro nás Boží vznášedlo, aby nás zachránilo, když se nás chystá spláchnout tsunami a Bůh nezastaví ruku vraha, když se nás bude snažit zabít. Jediný rozdíl mezi námi a lidmi, kteří se nespoléhají, že jejich život vede něco většího, než oni sami, je to, že my se s tím musíme vyrovnat ne sami, ale s Bohem. Když člověk věří jenom sám v sebe a jeho život zasáhne velká rána, řekne si: "To je život". Když ale něco těžkého zasáhne nás, nevyhneme se otázkám: "Proč tomu Bůh nezabránil, když nás tolik miluje?", "Proč se tohle muselo stát zrovna mě/nám?" nebo "Bože, jak jsi tohle mohl dopustit?".

Překonat zkoušky je těžké. Vyžaduje to sílu. Aby nás nepohltily tyhle věci ze světa, musíme mít pevnou víru a vědět, že ať už se stane cokoli, je to buď pro naše, nebo pro Jeho dobro. Bůh nám nechce ubližovat. Bůh učí a vyhrává.
Je ale třeba vědět, že jakoukoli zkoušku nám Bůh postaví do cesty, nikdy není natolik těžká, abychom ji nemohli překonat. Vždycky nás připraví na to, co nás čeká a dá nám sílu a moudrost.

"Bůh je věrný! Nedovolí, abyste byli zkoušeni nad své možnosti,
ale se zkouškou dá i východisko, abyste ji mohli snést."
1. Korintským 10:13

Důvod, proč se nám stalo to, co se stalo, často nikdy nezjistíme. Bůh nám neříká, co tím sleduje, my se musíme vypořádat s vírou, že ví, co dělá. Protože On vždycky ví, co dělá.

"Když podstupujete zkoušky, je to pro vaši výchovu;
Bůh se k vám chová jako k vlastním dětem. Je snad dítě, které otec netrestá?
Výchovou procházejí všichni; bez ní byste tedy nebyli Jeho děti.
Když jsme si vážili svých tělesných otců, kteří nás vychovávali,
neměli bychom se tím spíše poddat Otci duchů a získat život?"
Židům 12:7-9

A ať už to zní jakkoli šíleně, zkoušky jsou pro nás svým způsobem dobré. Většinu hlubokých a hodně procítěných momentů jsem prožila ve chvílích, kdy jsem se cítila úplně na dně, a to hlavně proto, že jsem opravdu pocítila Boží milost, která je tady pro každého z nás, a taky to tolik sladce znějící ujištění, že ať už se děje cokoli, Bůh je se mnou a vždycky mi pomůže.

"Protože sám trpěl ve svých zkouškách (Ježíš),
může teď pomoci těm, kdo procházejí zkouškami."
Židům 2:18

Abych to na závěr nějak shrnula, chtěla bych říct, že víra v Boha není jenom o "berličkování", kdy se o Boha opíráme v těžkých chvílích, ale taky o tom opravdu s ním žít, i když se nám moc daří. Často zapomínáme, proč to všechno máme. Všechno krásné je dar od Boha, velké požehnání. A je na nás, jestli si toho vážíme, nebo ne.

"Všechno dobré a dokonalé je dar shůry od Otce světel,
u něhož není žádná změna, žádný proměnlivý stín."
Jakub 1:17

Nejvíc ze všeho ale záleží na vztahu - na tom opravdovém čirém vztahu mezi mnou a Bohem. Víru nemůžeme zavřít v kostele, prorůstá celý náš život, už jenom proto, že Bůh se neschovává v kostele, ale je všude kolem nás. A někdy i v nás samých, když chceme, aby se to dřímající světlo probudilo a rozsvítilo celý nás život. A to i v těch nejtemnějších chvílích.

A nakonec už snad jen, víra v Boha není slabost. Je to síla. Síla pramenící ve víře v hluboký prožitek, ne viditelné důkazy. Síla přiznat si, že život bez smyslu doslova nemá smysl. Síla odevzdat se a říct: "Bože, já tě potřebuju." Síla zapřít to špatné v sobě a rozvíjet jen to nejlepší. Síla být tím, kým chci být, ne tím, kým jsem. A přitom síla být sám sebou v identitě Krista. Může to znít složitě. Ale není. Každý je pro tohle stvořen, to jen život se snaží člověku namluvit opak. Možná si říkáte: "Tohle není pro mě." A možná právě v tomhle je krapet té slabosti. Vybrat si tu těžší cestu opravdu vyžaduje sílu. Jít proti proudu vyžaduje sílu. A velkou jistotu. A já si jistá jsem. Se vším, a hlavně s Bohem.


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 M. M. | Web | 27. února 2016 v 9:44 | Reagovat

Pěkný článek :-) Myslím, že vize víry jako berličky je scestná hlavně proto, že Bůh volá člověka především ke svobodě, k tomu, aby byl skutečně sebou samým, aby sám sebe překonával, aby měl odvahu vkročit do světa a změnit ho a milovat. To, že křesťanství nevěří na nezměnitelný osud, který nám vládne a kterému stejně neunikneme, ale říká, že jsme svobodní a svět utváříme sami, je obrovský krok do neznáma a do tajemna, pryč z jistoty toho, že všechno je předem dáno. A to má teda do berličky hodně daleko!

2 Morell Morell | Web | 29. února 2016 v 9:43 | Reagovat

Když nad tím přemýšlím, co je vlastně špatného na berličkování? Když je někdo hodně slabý a zraněný, tak to občas bez berličky nejde a ne každý je ochoten pomoct a dát berličku.
Pro mne by bylo omezující být křesťanem aleypadáš, že se ti to líbí... a tak je to správně.

3 L Arpet L Arpet | E-mail | Web | 17. května 2016 v 20:45 | Reagovat

Krásný článek, fakt pecka :) hřeje mě u srdce a povzbudil mě ;) Mám úplně stejný názor jako ty :)

4 Petr Petr | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 16:15 | Reagovat

zdravíčko,

ano, víra v Boha není pro slabochy...doplňuji článek i tímto pojednáním, kde se snažím přiblížit, že víra alá berlička je pravdou i nepravdou zároveň...

http://www.proc-krestanstvi.cz/a16-otazka-neni-snad-vira-jenom-berlicka-pro-slabochy/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama